Notice & Advertisement

BCM MEDICAL REFERRAL BOARD 

HRIATTIRNA

Baptist Church of Mizoram hnuaia thawktu leh an chhungte Doctor referred anga state pawn lama inenkawlna Medical reimbursement ti turte chuan BCM Medical Referral Board phalna lak hmasak tur tih hriattirna kan chhuah tawh a. State pâwn lama inenkawl dîltuten Doctor refer-na lehkha thil tel ngei tur a ni e.

Sd/-Rev.R.Lalbiakliana
Chairman Medical
Referral Board 
Baptist Church of Mizoram
Sd/-Dr.Lalramzauva
SecretaryMedical
Referral Board
Baptist Church of Mizoram

 

 

ADVERTISEMENT

BCM Audio Visual hnuaia Aizawl leh Lawngtlaia thawk tur mamawh a ni a. Dilna hi Plain Paper-ah Biodata kimchang ziakin Kohhran lehkha thil tel tur a ni. Dilna chu Rev.Dr.Lalzarliana, Director, Communications, BCM hnênah thehluh theih a ni ang.

Name of Post   : Production Assistant
Qualification   : HSLC with Dip. In Computer Application
Dil thei chin    : 18 – 35 years
Dil hun chhung : Dt. 22.9.2019
Scale of Pay : PB 2 Level 3:18300-39600
Interview hun : Dt. 24.9.2019 @ 11:00Am
Interview-na hmun : BCM Committee Room, Serkawn

Sd/- (REV. R. LALBIAKLIANA)
Associate Gen.Secretary i/c Service
Baptist Church of Mizoram

 

ADVERTISEMENT

BCM Medical & Health Department chuan a hnuaia târlan Post atâna thawk tur mamawh a ni a. Pathian rawngbâwlna atâna inpe te leh thawk duh te tân dîl theih a ni. Dîlna hi Secretary BCM Medical & Health Deparment Committee hnênah Plain Paper-a ziakin Biodata chiang taka ziakin relevant Certificate leh mahni lawina kohhran lehkhate thil telin theh luh tur a ni. Interview neih hun tur chu la inhhraittir chawp a ni ang.

Name of Post No. of  Post Min.Qualifications Pay Scale
Doctor Specialist 1 (Sunstantive PG Degree / Diploma in Medicine/ ENT/ Orthopaedic Surgery/Paediatric/ Anaesthesiolog As per BCM Pay Rules
Medical Officer 2 (Substantive) MBBS As per BCM Pay Rules

Sd/-(DR. LALRAMZAUVA)
Secretary
Medical and Health Department
Baptist Church of Mizoram

 

HRIATTIRNA

Baptist Mipa Pawl thuzir 2020 atân “Kohhran” Rev.Lianchhunga Khiangte, Siaha West bialtu Pastor ziak chu zir tur a ni a. Pastor bial tinah zirlai bu mamawh zât October thla ral hmaa report tura lehkha thawn chhuah tawh a ni a. A hun taka kan zir theih nan report ni se, a lawmawm hle ang. A hnuaia Phone number tarlanah pawh hian report theih a ni e. 2020 BMP Meet tanpuina bial tina target, Fehchhuah, Member tin Rs 20 pek tura tih kha November thla ral hmain pek vek ni se.

Sd/- (REV. F. RAMDINMAWIA)
Director
Felloship Organisaton Department, BCM
Contact : Pu B. Malsawmkima, LDC. Ph-7005155840 whatsapp-in a report theih e.

ADVERTISEMENT

BCM,Relief & Development Department,Skill Training Programme hnuaiah Hmeichhia kum 15 chin chunglam mi 40 tan Puanthui Training buatsaih a ni leh dawn a. Dil duh chuan Plain Paper ah ziakin mahni lawina Kohhran lehkha leh Adhaar/voter ID Xerox Copy thil telin Dt.30th September,2019 ral hma in BCM,R&D Office Ramzotlang,Serkawn-ah Office hun chhungin theh luh tur a ni.

Interview hun                        :1st October,2019(Tuesday)@ 11:30 AM
Interview na hmun               : BCM Committee Hall,Hqrs.Serkawn.
Course Duration                    :October – December 2019

 

Sd/-Rev.R.Lalbiakliana
Chairman,
Relief & Development Department Committee

Baptist Church of Mizoram.

 

ADVERTISEMENT

Baptist Church of Mizoram chuan Pastoral Ministry hnuaiah Pastor (Probationary Pastor) 5 (panga) a la thar dawn a. Pathian kohna hria leh inpe tan October 31, 2019 aia tlai lovah a hnuaia hming ziak hnenah dilna thehluh theih a ni. Diltu chu October 31, 2019 hian kum 25 a tling ngei tur a ni a, kum 40 a pel tur a ni lo. Hun tiam chhunga dilna lut lo chu pawm a ni lovang. Diltu chu Mizoram Baptist Kohhranah kum 5 tal member puitling a ni tur a ni. Zuk leh hmuam ti tan leh Taksaa Tattoo chhut nei tan dil theih a ni lovang. Diltu chu November 6, 2019 (Nilaini) Zing dar 11:00AM-ah Sap Upa leh Pu Buanga Hall, Serkawnah Pastoral Committee hmaa inlan tur a ni.
Diltu dilnaah hengte hi theh lut tel tur a ni. (Dilna Form hi BCM Office, Serkawn, E.S Office, Aizawl leh Lawngtlai-ah te lam theih a ni ang a, BCM Website atangin Download hemi link ah hian download theih a ni bawk ang. : Pastor Dilna Form 2019)1. Lawina Tualchhung Kohhran Secretary Lehkha.
2. Bialtu Pastor hriatpuina lehkha.
3. Serampore College (University) pawmpui Theological Degree B.D leh a tlukpui nei chin leh a chunglam Certicate leh Mark Sheet (Attested) Copy.
4. Pasport size thlalak.
5. Piangtharna leh Pathian kohna hriat dan (Testimony) Word 200 aia tam lo lehkha phek hrana ziakin thil tel tur a ni ang.
6. Diltu chuan hriselna tihchianna lehkha (Medical Fitness Certificate) BCM Doctor-te hnen atanga lak ngei thil tel tur a ni.Note: Hemi chungchangah hian Puipate leh Pastoral Committee Memberte hmaichhanah leh Telephone-in biak phal a ni lo.

Sd/- Rev. F. Ramdinmawia
General Secretary,
Baptist Church of Mizoram

 

ADVERTISEMENT

BCM Audio Visual hnuaia Aizawl leh Lawngtlaia thawk tur mamawh a ni a. Dilna hi Plain Paper-ah Biodata kimchang ziakin Kohhran lehkha thil tel tur a ni. Dilna chu Rev.Dr.Lalzarliana, Director, Communications, BCM hnenah thehluh theih a ni ang.

Name of Post                    : Production Assistant
Qualification                     : HSLC with Dip. In Computer Application
Dil thei chin                      : 18 – 35 years
Dil hun chhung                : Dt. 22.9.2019
Scale of Pay                       : As per BCM Pay Rules
Interview hun                   : Dt. 24.9.2019 @ 11:00Am
Interview-na hmun         : BCM Committee Room, Serkawn

 

Sd/- REV.R.LALBIAKLIANA
Associate Gen.Secretary i/c Service
Baptist Church of Mizoram

 

ADVERTISEMENT

Baptist Church of Mizoram chuan Pastoral Ministry hnuaiah Pastor (Probationary Pastor) 5 (panga) a la thar dawn a. Pathian kohna hria leh inpe tan October 31, 2019 aia tlai lovah a hnuaia hming ziak hnenah dilna thehluh theih a ni. Diltu chu October 31, 2019 hian kum 25 a tling ngei tur a ni a, kum 40 a pel tur a ni lo. Hun tiam chhunga dilna lut lo chu pawm a ni lovang. Diltu chu Mizoram Baptist Kohhranah kum 5 tal member puitling a ni tur a ni. Zuk leh hmuam ti tan leh Taksaa Tattoo chhut nei tan dil theih a ni lovang. Diltu chu November 6, 2019 (Nilaini) Zing dar 11:00AM-ah Sap Upa leh Pu Buanga Hall, Serkawnah Pastoral Committee hmaa inlan tur a ni.
Diltu dilnaah hengte hi theh lut tel tur a ni.1. Lawina Tualchhung Kohhran Secretary Lehkha.
2. Bialtu Pastor hriatpuina lehkha.
3. Serampore College (University) pawmpui Theological Degree B.D leh a tlukpui nei chin leh a chunglam Certicate leh Mark Sheet (Attested) Copy.
4. Pasport size thlalak.
5. Piangtharna leh Pathian kohna hriat dan (Testimony) Word 200 aia tam lo lehkha phek hrana ziakin thil tel tur a ni ang.
6. Diltu chuan hriselna tihchianna lehkha (Medical Fitness Certificate) BCM Doctor-te hnen atanga lak ngei thil tel tur a ni.Note: Hemi chungchangah hian Puipate leh Pastoral Committee Memberte hmaichhanah leh Telephone-in biak phal a ni lo.

Sd/-Rev. F. Ramdinmawia
General Secretary,
Baptist Church of Mizoram

 

VOLUNTEER MISSIONARY TUR ZAWNNA

BCM Venglai châwm leh enkawla Tripura Mission Field, Sonarai khuaa Volunteer Missionary-a thawk tur pakhat mamawh a ni a. Pathian kohna hriaa chhang theite chuan Dilna Form siam sa hmangin dil theih a ni.

Dilna Form hi BCM Venglai Secretary emaw Assistant Secretary emaw hnênah lâk theih a ni a. Dilna chu Ni 18.8.2019 thlengin BCM Venglaiah thehluh theih a ni ang. Diltute chu Ni 19.8.2019 (Thawhtanni) zing dar 7:00AM-ah Committee Room, BCM Venglaiah Kohhran Committee hmaah inlan tur a ni

Diltu chu HSSLC (Pawl 12) passed chin a ni tur a ni a, dilnaah Educational Certificate leh Birth Certificate (Xerox copy) thil tel tur a ni ang.

Sd/- Secretary
Baptist Church of Mizoram
Venglai, Lunglei

Contact number : 0372-2342377.

 

VOLUNTEER MISSIONARY THAWK TUR DUH

Thelakung Tripura Field-a Evangilist Teacher pakhat thawk tur duh a ni a. Diltu chu Pathian kohna hria a ni tur a ni. Dilnaah mahni kohhran lehkha thil tel ni se. Hre chiang duh tân a hnuaia phone number-ah hian biak theih a ni.
1. Qualification : BA chin chunglam leh a tlukpui.
2. Lawmman : Rs 12,000/- fixed leh Quarter awmsa
3. Dil hun chhung : Dt 25 Aug 2019 ral hma thleng

Sd/-(Upa Rochhara)
Chairman
Ph 8413020300
BCM Armed veng South

Sd/-  (Upa Vannghaka)
Secretary
Ph 9862031983.

BCM Armed veng South

 

ZIRTIRTU MAMAWH

Centenary English School Zote South-a thawk tur Zirtirtu pakhat, English thiam tak, mi piangthar, Kohhran bêl mi, ruihtheih thila fihlim mamawh a ni a, dil duh tûrte chuan a School Management Committee Chairman hnênah Dt.25.7.2019 ral hmain dîlna theh luh tur a ni ang.
Hlawh
– BA or above – Rs 5500
– HSSLC – Rs 5000
– HSLC – Rs 4500
Date of Interview & Written test : 26th July, 2019, 11:00 a.m.
Place : Centenary English School Office, Zote South
Interview ni-ah hian dil turten mahni education certificate original leh xerox copy ken tur a ni ang.

Sd/-(UPA K. LALNGHINGA)
Chairman
SMC Centenary English School
Contact – 8730040544

Sd/-  (C.L RAMDINTLUANGA)
Secretary
SMC Centenary English School
Contact – 9862551902

 

 

THAWHLAWM THEHLUH CHUNGCHANG

HRIATTIRNA LEH NGENNA

BCM account vawn dan kalphung thar tha zawk hman chhoh zel a ni a. He kalphung tharah hian Headquarters area, Aizawl area leh Lawngtlai area te thilpek thehluh dan a hrang theuh a siam a nih tak avangin thawhlawm leh missionary support thehluh thuah mahni awmna area-ah theuh thehluh thin tur a ni a. Aizawl area-a awmte chuan E/S Office Aizawlah, Lawngltai Area-a awmte chuan E/S Office Lawngtlaiah, Headquarters area-a awmte chuan Headquarters office a thehlut theuh thin turin kan in hriattirn kan in ngen a ni e.

 

Sd/-REV.F.RAMDINMAWIA
General Secretary
Baptist Church of Mizoram

 

BCM WORSHIP & MUSIC DEPARTMENT

HRIATTIRNA

 BCM Worship & Music Department hian sawmtu leh mamawhte hnenah kum tinin Seminar/Training ,etc. a buatsaih sak thin a. Hqtrs. lam hruaitute chauh ni lovin kan mi duh zawngte sawmin Tualchhung leh Bial huap Programme hlawk thlak tak tak kan nei thin a ni. Kan Budget mila chet a ngaih thin vang erawh chuan sawmna kan dawn zawng zawngte Hqtrs. lamin kan tihlawhtling vek seng lova, pawi kan ti hle mai. Chumi rualin Kohhran ten kan hriat atan, Hqtrs. mi leh sa bakah Department sum ring kher lova anmahni nen inbe rema hetiang Programme min neihpui tura sawm theih mi inpe leh mithiam te BCM hian hmun tinah kan nei reng tih hria ila. Tin, chung mite bakah Worship & Music Committee chuan Kohhran tena kan hman theih tur, helama tui mi leh mi thiam tak tak Area – wise a mi bikte thlang chhuakin tun Term ( 2019 – 2022) atan heng kan tarlante hi, Worship & Music Trainer tura a buatsaih, Resource Person atana sawm theihte an ni tih kan lo hre bawk dawn nia.

Lunglei  Area.
Hming Kohhran Phone No.
Upa C Saihmingliana BCM Salem 9436147342
Upa C Lalzarmawia BCM Ramthar 8259010778
Rbt. Lalduhawma Chhakchhuak BCM  Salem 7642817603
Rbt. David Lalremruata BCM Ramzotlang 9436157593
Pu C Lalnunpuia BCM  Bazarveng 8730969115
Pu ZD Lalnunsanga BCM Chanmari 9612520463
Pu Muansangpuia Chongthu BCM Pangzawl 9366674327
Pu LH Lalzarzoliana BCM Serkawn 9436157593
Lawngtlai Area.
Rbt. B Sakhawliana BCM  Immanuel 9436148289
Pu MC Zoramliana BCM  Bazar 7005251831
Pu VL Hrina Tlumang BCM  Electric 8974688719
Aizawl Area.
Rbt. LH Lalnunpuia BCM Republic Vengthlang 9862361268
Rbt. VL Hruaia Pachuau BCM Hnahthial (Camp : Central Church) 8974115944
Rbt. TC Lalzarzova BCM  Chaltlang 9612477211
Pu CC Lalnuntluanga BCM  Shalom 8132834489
Pu Vanrammawia Tlau BCM  Serchhip 8974213642

 

Sd/-(REV.LALREMSIAMA RALTE)
Director
Worship & Music Department

 

BCO CHUNGCHANGA KOHHRANTE HNENA

HRIATTIRNA LEH NGENNA

Mizoram Baptist Kohhran rawngbâwlna pawimawh tak Baptist Church Orphanage (Hnuchham enkawlna) chu India sawrkârin rei tak \anpuina sum min pe \hîn a. Tûnah hian India sawrkâr a\anga \anpuina kan dawn \hin chu thla sâwm (10) chuang lai dawn a ni ta lo a ni. India sawrkâr a\anga kan dawn chhunzawm zêl theih nân hma lâk chhunzawm mêk a ni bawk.

Thla sâwm lai Hnuchham enkawlnain sawrkâr \anpuina a hmuh tâk loh avângin thawktute hlawh leh Nausên ei leh in tûrah harsatna Baptist Church Orphanage chuan a tâwk \an ta a. Chuvângin Administrative Committee meeting No. 101-na Dt.18.7.2019-a neih chuan kohhran hnêna BCO rawngbâwlna inhrilhhriatna leh sum tuak dân tur neih pawimawh a ti a ni.

Baptist Church Orphanage tâna Fund Raising leh Awareness hun thawh chhunzawm tur hian BCO lam a\angin kohhran hotute an rawn dâwr dâwn che u a. Tualchhûng kohhran hrang hrangah remchâng lo siamsak tûrin kan inngên a ni
Lalpan Kohhranhote vêngin malsâwm zêl che u rawh se.

 

Sd/- REV. F. RAMDINMAWIA
General Secretary
Baptist Church of Mizoram

 

BCM NIPAWIMAWH SAWIFIAHNA

Kum 2002, BCM Assembly rel anga, March thla Pathianni hnuhnung ber hi kum tinin ‘Marterte Ni’ atan hman thin tur a ni a. Kumin 2019-ah hian March thlaah Pathianni vawi 5 a awm avangin March 31, 2019-ah (BCM Calendar-a tarlan ang hian) Martarte Ni hi hman tur a ni.

Nikum Calendar-ah Pathianni vawi 4 a awm avangin March ni 25-ah hman a ni a, khami en khan March 24, 2019 kan lo dah palh  a ni. Tin, kumin BCM Calendar-a Martarte Ni tum hnih lo lang (March 31 leh April 14) tih lo lang pawh hi a chung ami hian a sawi tel nghal a ni.

 

Sd/-(REV. KV Thanga)
Director
Worship & Music Department

 

THILPEK CHUNGCHANGA
KOHHRANHOTE HNENA  LAWMTHU SAWINA LEH HRIATTIRNA

Pathian khawngaih malsâwmna avângin kumin (2018-2019) chhungin kohhranhoten Target kan pe thain thla tina pêk tur bi pawh kan khûm thei zêl a. Kohhranhote hnênah Assembly aiawhin lâwm thu ka sawi a. Kan hma lamah pawh thahnemngai taka Pathian ram thilkpêkah tang sauh sauh turin kohhran chhûngkaw tinte ka ngên a che u.

Assembly Executive Committee January 2019 chuan kum 2018 Assembly-in Kolkata-ah Ram lei ni se tia a rêl tihhlawhtlin nân Additional Target a siam a. Hei hi kumin (2018-2019) chhûnga tlin tura beisei kan ni. Kohhranhoten ngai pawimawh theuh ang u.

Tin, kumin atân Target leh Additional Target te hi Hqtrs/E.S. Office-a kan chhûn luh theih hun hnuhnûng ber chu 22nd March 2019 a ni ang.

Sd/-(REV.F.RAMDINMAWIA)
General Secretary
Baptist Church of Mizoram

 

RAWNGBAWLNA HNA RUAK

MBKHP Chhawmdâwlna In, Serkawn Melte-ah Mipa Hostel-a awm te enkawl hna thawk tur mi puitling leh hrisêl, ruihhlo-a fihlim, Attendant mipa -1 mamawh a ni a. Patian rawngbâwl tura inpe dîl duh chuan Plain paper-ah dîlna leh Bio-data kimchang ziakin August 26,2019 thleng MBKHP Grace Society Office, Venglai opposite Saikuti Hall, Lungleiah thehluh theih a ni a. Mahni lawina kohhran secretary lehkha thil tel tur a ni. Lâwmman Rs. 7000/- pm a ni.

Interview hun : August 27,2019 @1:30pm
A hmun : BCM Chanmari Jubilee building, Lunglei

 

Sd/-Secretary
MBKHP Grace Society
Baptist Church of Mizoram

 

BHSS ADMISSION NOTICE

2019-2020 Session atân Baptist Higer Secondary School, Serkawna Class IX Admission beiseite tan heng hi hriattur a ni e.
1. Application Form siamsa hmangin dil tur a ni. Form hi School-ah lam tur a ni a, 18th February – 1st March 2019 thlengin lak theih a ni. Application Form-ah document thil tel a ngai lo. Form thehluh hun tawp chu 1st March 2019 thleng a ni ang.
2. 2nd March 2019 dar 10:00Am-ah Tucker Hall-ah Written Test neih a ni ang. Written Test neih zawh ve leh Personal Interview neih chhunzawm nghal a ni ang. Personal Interview neih zawh veleh Hostel-a awm dilte Interview neih nghal bawk tur a ni.
3. Written Test leh Interview Mark ken chu English -35, Maths -35, Interview -35, Total Marks -100.
4. Personal Interview-naah Class VIII pass-na Mark Sheet ken tur.
5. Written Test Result hi 9th March 2019 zing dar 10:00-ah târ chhuah a ni ang. Admission lak hun chu 13-15 March 2019 a ni ang a, he mi hun chhûnga la lote chu Seat pêk an ni tawh lovang.Admission lâk rualin hêngte hi submit tur a ni.
(a) Admission Form
(b) Transfer Certificate (Xerox copy)
(c) Birth Certificate (Xerox copy)

Sd/-(R.ZOSANGLIANA)
Principal
Baptist Higer Secondary School : Serkawn

 

HRIATTIRNA

BCM hnuaia Pastor pension tawh, lawmpuina certificate la hlan loh zawng zawngten lawmpuina certificate an dawn duh chuan February 2019 ral hma ngeiin Pastoral Coordinator hnênah emaw 9862213957-ah whatsapp pawhin thawn theih a ni ang. Thawh \an ni leh thla, kum, pension ni leh thla, kum leh passport size pakhat nên thehluh tur a ni a. Assembly 2019-ah hlan tur a ni.

Sd/-(REV. F. RAMDINMAWIA)
General Secretary
Baptist Church of Mizoram

 

KOHHRAN UPA THUZIR SYLLABUS -2019

(Kohhran upa thuzir bu atang hian syllabus chu a kim deuh vek ang a, chipchiar zawka zir duh tan FOD Inkaihhruaina leh Constitution & Rules chu neih tel, zir nan hman a tha ber).
PAPER I : THEOLOGY
1. I&II Timothea (Bible Text atangin)
2. Baptist Confession (Constitution bu-ah a awm)
PAPER II : PASTORALIA
1. Part I : Kohhran upa thuzir
2. Part II : Homiletics
PAPER III : BCM Constitution leh Rules
1. Constitutions (Part I) Preamble, Bung 1-12
2. Rules (Part II) Bung 1-4; Bung 9-12
3. FOD Inkaihhruaina TKP, BKHP, BMP, KNP; Bung 1-6 theuh
4. Sunday School Inkaihhruaina – Bung 1-5.
Hêngte hi Kohhran Upa Thuzir Bu-ah a awm vek a, BCM Book Room-ah lei theih a ni e.

Sd/- V. Vanlalchhunga
Co-ordinator, Pastoral Ministry
Baptist Church of Mizoram

 

HRIATTIRNA LEH NGENNA

Mizoram sawrkar thuneitute hnen atanga kan hmuh angin Kumin 2019 Krismas leh Kum Thar hlim tak leh nuam taka kan hman theih nan a hnuaia ngenna hi kohhranhoten kan zawm a, kan hriat theuh turin kan inngenin kan inhriattir a ni e.

Krismas leh Kumthar vuakvetah hian Kohhran mipuite halpuah hal lo tur leh a that loh zia inzirtir turin min ngen a. He thu hi Thalai leh Naupang pawl inkhawmah pawh puanzar ni se.

 Hei hi Kohhran tinten ngai pawimawhin mahni Kohhran theuhah bawhzui ni se.

 

Sd/- REV.F.RAMDINMAWIA
General Secretary
Baptist Church of Mizoram

 

SUNDAY SCHOOL HRIATTIRNA

Kum 2019 atâna Sunday School pâwl hrang hrang zir tur leh zirlai bu man chu hetiang hi a ni ang.

  1. Senior ‘B’ – Thupuan Rs. 150
  2. Senior ‘A’ – Kristian nun leh Bible (kum 1-na) Rs. 70
  3. Intermediate – Bible-a Thalaite (kum 1-na Revised). Rs. 70
  4. Baptisma – Baptistma zirlai (Revised Edition 2018). Rs. 70
  5. Junior -Bible Chanchin – (kum 1-na Revised). Rs. 60
  6. Primary – Bible leh Naupangte (kum 1-na Revised). Rs. 60
  7. Beginner – Bible Thawnthu ngaihnawmte (kum 1-na Revised). Rs. 60

Beginner atanga Intermediate pâwl zirlai bu hi  Revised a ni tih kan lo hre dâwn nia.

 

Sd/- Pc Liandul
Director, Christian Education Dept.
Baptist Church of Mizoram

 

MTKP  HRIATTIRNA 

1. MTKP Rorêlna 2020 thlen dîlna. MTKP Rorêlna 2020 thlen dîl duhte tân January 15, 2019 (Thawhlehni) thleng dîlna hun hawn a ni.

2. Asia Pacific Baptist Youth Conference 2019: Asia Pacific Baptist Youth (APBY) Conference chu May 23-26, 2019 chhûng hian Baguio, Philippines-ah neih a ni dâwn a. He Conference-ah hian TKP member a tam thei ang ber kal tûrin kan insâwm a ni. Sênso chungchâng leh tûl dangte chu Organiser, MTKP hnênah zawhfiah theih a ni ang. Kal thei tûr zawng zawngte chu December 20, 2018 (Ningâni) aia tlai lovah Organiser hnênah hian inhriattîr tûr a ni e.

3. TKP Emblem rawng (colour) chungchâng: TKP Emblem rawng (colour) chungchângah colour-a ziak/print a nihin rawng hrang hranga tihdanglam a ni thin a. Hemi chungchângah hian MTKP Executive Committee (Meeting No.18/2016-19 dated 30-12-2018) chuan a rawng dik tak, a sen chauh hman a nih theih nân hriattîrna thuchhuah siam tha a ti a. TKP Designation Plate chungchânga FOD Inkaihhruainain ‘TKP Emblem chu rawng sen-a ziak tûr a ni’ a tih anga a sena ziak/print thin tûrin kan inhriattîr a ni. Hei hian colour loh (Black & White)-a ziak/print a huam lo vang.

Krista leh Kohhran tân,

 

Sd/- Lianchhunga Khiangte
Organiser
Mizoram Thalai Kristian Pawl

 

VEHICLE AUCTION NOTICE

Baptist Church of Mizoram chuan a hnuaia Motor vehicle a kawl laite hi tihral a duh a. A lei duh chuan a lei ngamna zat chiang taka lehkha ah ziak in, a hnuaia hming ziak hnenah thehluh tur a ni ang. A ngam sang ber hnenah pek a ni ang a, amaherawhchu BCM in a man hniam lamah bituk chin a nei ang. Hrechiang duh chuan Office hun chhungin BCM Hqrs. Office ah zawhfiah theih reng a ni ang. A hnuaia hmun leh hun tarlanah hian chhanna lehkha chu hawn tur a ni ang.

Time : 12th December 2018 (Wednesday) at 12:00 Noon
Place : BCM Hqrs. Office Serkawn, Lunglei

 

Sl.No TYPE OF VEHICLE Reg. No. Yr of Reg.  
1 Bolero SLX DI MZ-02/9949 31.8.2010
2 TATA 207 Telco 4wd

(Pickup Double cap)

MZ – 02/9895 23.8.2010
3 Bus-TATA 407 MZ-02/4575 15.7.2003

 

Sd/- REV.F.RAMDINMAWIA
General Secretary
Baptist Church of Mizoram

 

HRIATTIRNA LEH NGENNA

Lunglei District Urban Development and Poverty Alleviation lam atanga ngenna kan hmuh angin Faina leh Thianghlimna kawngah Thangthar lo awm zêl tûrte chênna tlâk leh khaw thianghlim kan nih zêl theihna tûrin mi tinte kan tanrual a pawimawh êm êm a. Kum 2018 Krismas leh Kum thar vuak vêtah pawh kohhran hoten Faina leh Thianghlimna ngai pawimawh theuh ila. Ruai eina bangnawi te, Biak In hmun hma tih fai leh enkawlna kawngah Faina leh Thianghlimna vawng nung theuh tûrin kan inngenin kan inhriattîr a ni e.

 

Sd/- REV.F.RAMDINMAWIA
General Secretary
Baptist Church of Mizoram

 

KOHHRANTE HNENA HRIATTIRNA

Mizorama Chanchin Tha thlen kum 125-na (Quasquicentennial)-ah kohhran leh Pastor bial thenkhat chuan he hun hmanpui tur hian Missionary chah chhuah an duh thu an rawn sawi hlawm a. Mission Board Meeting No. 39:30 Date 13th July 2018 chuan a hnuaia mi ang hian a rêl a. Kohhranhoten lo hrethiam tûrin kan inngên a ni.30. Chanchin |ha thlen kum 125-naa Missionary-te chah chhuah chungchâng: “Kohhran thenkhatin Mizorama Chanchin Tha thlen kum 125-na kum 2019-a lawmnaah hian Missionary-te chah chhuah a rem dâwn leh rem dâwn loh an rawn zâwt thîn a, engtin nge kan tih ang tih a ni a.

Sawiho a ni a, he hun hi a huhova hmang lovin Tualchhung kohhrante anmahni remchân ang anga hmang tûra ruahman a ni a. Tin, November 2018 hian issionary Conference buatsaih tum a ni bawk a, chuvângin Missionary-te hi chah chhuah phal loh ni mai se tih a ni.”

 

Sd/-Rev.B.Lalrinawma
Mission Co-ordinator
Baptist Church of Mizoram.

 

SUNDAY SCHOOL  HRIATTIRNA

Kum 2019 atâna Sunday School pâwl hrang hrang zir tur chu hetiang hi a ni ang.

1. Senior ‘B’ – Thupuan
2. Senior ‘A’ – Kristian nun leh Bible (kum 1-na)
3. Intermediate – Bible-a Thalaite (kum 1-na Revised).
4. Baptisma – Baptistma zirlai (Revised Edition 2018).
5. Junior -Bible Chanchin – (kum 1-na Revised).
6. Primary – Bible leh Naupangte (kum 1-na Revised).
7. Beginner – Bible Thawnthu ngaihnawmte (kum 1-na Revised).

Beginner atanga Intermediate pâwl zirlai bu hi Revised a ni tih kan lo hre dâwn nia.

Sd/-REV. PC LIANDULA
Director
Christian Education, BCM

 

PASTOR CONFERENCE CHUNGCHANG
HRIATTIRNA

December ni 11-14, 2018 chhûng hian AICS Campus. Tanhril, Aizawlah BCM Pastors’ Conference neih tur a ni a. Thihna leh dam lohna avâng a nih loh chuan Pastoral Ministry hnuaia Minister/Pastor/Pro.Pastor zawng zawng chu chhuanlam dang siam lovin kal vek tur a ni. Hei hian Bialtu Pastor tih loh chu ram pâwna Pastor te a huam tel lovang. Pasttor pensioner te pawh sâwm vek an ni a, an inhuamna angin an riak lûtin an riak lût lo thei ang. An riak lût lo a nih chuan kalna ngaihtuahsak an ni lovang. Programme chipchiar pawh thawn chhuah vek tawh a ni a, tûl bîk thilah chuan programme hi tihdanglam theih a ni ang.

Note:
Mut puan kan indaih dâwn loh avângin Blanket leh Bed Sheet chu ken ni se.

 

Sd/- REV. V. VANLALCHHUNGA
Pastoral Co-Ordinator

 

Mizoram Gospel Quasquicentennial Quiz -2018
HRIATTIRNA

BCM chuan Mizorama Chanchin Tha lo thlen champhaphâk kum 125-na lawm nân Mizoram Gospel Quasquicentennial QUIZ 2018 a buatsaih dâwn a. Intihsiakna hi October 16-23, 2018 chhûngin Sâp Upa leh Pu Buanga Hall, Sêrkâwnah buatsaih a ni ang a, cable TV-ah live-a pêk chhuah a ni ang. Lunglei Town Area-a TKP Unit zawng zawngte (Unit aiawh mi 2 zêl) kim taka tel tûrin kan sâwm a che u. Pastor Bial TKP te kal tlangin sâwmna siam a ni a, Bial tinten mahni Bial chhûng Unit a tam thei ang ber an tel theih nâna hma lo la tûrin kan ngên a che u. Tel tûrte chu September 15, 2018 hmain Organising Secretary hnênah inhriattîr tûr a ni.

Quiz-ah hian Unit tinin zawhna 15 theuh chhân tûr a ni a. Zawhna kalhmang (pattern) hetiang hian ruahman a ni:
1. BCM Mission chungchâng – Question 4
2. BCM chanchin tlângpui – Question 3
3. BCM Thurin – Question 4
4. Christian Music – Question 1
5. Mizo History – Question 2
6. Sports – Question 1

I rawngbâwlpui,

Sd/- C.LALRINDIKA
Secretary
Phone- 9863682416

Sd/-H.LALTHANGLIANA
Convener
Phone- 9436371934

 

BCM THAWKTUTE  HRIATTIRNA

BCM Health Care Scheme zawmtute Personal Account 31st March 2018 thleng statement siam a ni a. Hei hi thawktu BCM Health Care Scheme zawmtuten Medical Reimbursement an bill tawh leh la bill theih chin chhûtna atân hman a nih dâwn avângin kan Account-a dik lo awm nia hriate chuan October 2018 ral hmain Finance Committee-ah Complain theh luh theih a ni.

 

Sd/- (REV.F.RAMDINMAWIA)
General Secretary
Baptist Church of Mizoram

 

KOHHRANTE HRIATTÎRNA

 Hêng a hnuaia kan han târlante hi kohhranhoten ngai pawimawh theuh ila kan duh hle mai.

1. 2017 & 2018 KNP Thuzir Bu man la pe lo Pastor bial engemaw zât kan la awm a. La pe lo bialte hian in rawn pêk hma theih chuan kan lâwm hle ang.

2. 2017 Beirual thuzir bu man la pe lo engemaw zât kan awm bawk a, la pe loten ngai pawimawhin pe tûrin kan inngên e. 2018 Beirual Thuzir tûr pawh chhut zawh a ni ta a, Zirlai thupui hetiang hi a ni.

Date & Days   Zirlai Thupui
21. Zirtawp zan 1-na Pathian ram awmzia
22. Inrinni zan 2-na Pathian ram Thuthlung Hlui êngah
23. Pathianni zing Sermon Pathian ram – Lalpa chawimawina ram
23. Pathianni zan 3-na Pathian ram Lal Isua zirtirna atangin
24. Thawhtan zan 4-na Pathian ram Paula lehkhathawn atangin
25. Thawhleh zan 5-na Pathian ram leh pian tharna
26. Nilai zan 6-na Pathian ram leh Kohhran
27. Ninga zan 7-na Pathian ram thilsiam dangte hnenah
28. Zirtawp zan 8-na Pathian ram zia lantirna turte
29. Inrinni zan 9-na Pathian ram leh Mizoram Kristianna
30. Pathianni zing Sermon Pathian ram-Tunah leh nakinah
30. Pathianni zan 10-na  I ram lo thleng rawh se

 

PASTOR CONFERENCE CHUNGCHANG

HRIATTIRNA

December ni 11-14, 2018 chhûng hian AICS Campus. Tanhril, Aizawlah BCM Pastors’ Conference neih tur a ni a. Thihna leh dam lohna avâng a nih loh chuan Pastoral Ministry hnuaia MInister/Pastor/Pro.Pastor zawng zawng chu chhuanlam dang siam lovin kal vek tur a ni. Hei hian Bialtu Pastor tih loh chu ram pâwna Pastor te a huam tel lovang. Pasttor pensioner te pawh sâwm vek an ni a, an inhuamna angin an riak lûtin an riak lût lo thei ang. An riak lût lo a nih chuan kalna ngaihtuahsak an ni lovang. Programme chipchiar pawh thawn chhuah vek tawh a ni a, \ûl bîk thilah chuan programme hi tihdanglam theih a ni ang.

Sd/- REV. V. VANLALCHHUNGA
Pastoral Co-Ordinator

 

 

CHRISTIAN COUNSELLING CENTRE
HRIATTIRNA

Taksa, rilru leh thlarau lama harsatna nei te leh Counselling hrim hrim mamawhte tân pan theih reng a ni. Tin \awng\aipui ngaite leh tawngtai duh tân pawh pan theih reng a ni a, kohhran mi mal leh chhûngkuaten kan mamawh ang zêlin i pan thîn ang u.

Address:
Christian Counselling Centre
Opp. BCM Biak In, Chanmari
Lunglei

 Rev. Samuel Lalremsanga
Organiser
Ph-8730959921
 Camilia Lalhruaitluangi
Counsellor
Ph-8730097001

 

 

HRIATTIRNA

1. Evangelistic Team Renewal chungchâng: BCM Recognised Evangelistic Team-te an Term 2016-2018 atân a tâwp leh rih avângin kan tih thin dân pângngaiin Term thar tûr 2018-2020 atân tihnun leh a ngai a. BCM Recognised Team ten an rawngbâwlna chhunzawm an duh chuan May 2,2018 aia tlai lovah a hnuaia hming ziak hnênah hian dîlna theh luh tûr a ni. May 3,2018-ah BCM Revival & Evangelism Committee-in a thlîr ang. Hun tiam chhûnga dîlna theh lût lote chu Renewal mamawh tawh lova ngaih an ni ang a, Team recognition pawh a tâwp nghâl ang.

2. Recognition Dîl duhte tân: BCM Revival & Evangelism hnuaia Recognised Evangelistic Team anga recognition dîl duh chuan kan dân ang takin a hnuaia hming ziak hnênah May 2,2018 aia tlai lovah dîlna theh luh theih a ni ang. May 3,2018 zîng dar 10:30-ah a dîltu Speaker chu Committee hmaah inlan tûra inbuatsaih tûr a ni. Committee-a inlan remchâng lo leh dîlnaa mamawh ti kim lote chu ngaihtuah theih a ni lovang.

Sd/- Rev. V. Vanlalchhûnga
Pastoral Co-ordinator&Secretary
Revival&Evangelism Committee
Baptist Church of Mizoram

 

KOHHRAN HOTE HNENA NGENNA

Baptist Church of Mizoram chuan The Leprosy Mission, Mizoram nen hun rei tak a lo thawh dun tawhna chu ngelnghet zawka chhunzawm zel a nih theih nan kum 2018 BCM Assembly rorelna chuan inremna thuthlung (agreement) mumal leh felfai zawk a siam chu a lo passed ta a. Hetiang a lo nih takah chuan BCM hnuaia TLM Chapter, Unit, Promoter leh Kohhran member zawng zawngte The Leprosy Mission rawngbawlna kawngah thahnemngai lehzuala ke pen turin kan insawm a. Bethany Colony, Bapatla, Andhra Pradesh-a kan hma thar laknaah hian tun hma aia tan lak lehzual a tul avangin heng chanhai riangvai pharte tan hian thahnemngai lehzuala tan la turin kan insawm a, kan inngen takmeuh a ni.

Sd/-Rev. Lalzarliana
Promotional Secretary
TLM, Mizoram.

 

SPONSORED MISSIONARY ADVERTISEMENT

BCM, Bawngkawn Tualchhûng Mission Committee châwmin New Sachan (Chakma Mission, Marpara Area)-a thawk tur sporsored missionary mamawh a ni a. Mission rawngbawlnaa Pathian kohna hriate tân a hnuaia târlan ang hian dîl theih a ni.

Hna hming : Evangelist
Hlawh : Rs. 6,000/-p/m + damdawi ina inenkawlna 50% + rawngbâwlna mamawh TA/DA
Thawh hun chhûng : Kum 1 (extend zêl theih a ni ang)
Dilna theh luh hun : 11th March, 2018 ral hma
Interview hun : 12th March, 2018 (Thawhtanni) 7:00 pm
Interview-na hmun : BCM Bawngkâwn Kohhran Hall.

Dîlna chu plain paper-ah ziakin a hnuaia hming ziakte hnênah theh luh tûr a ni a. Phone number târlanah hian whatsapp hmanga theh luh theih a ni bawk ang. Interview-naah hian Education Qualification tichiang thei tur (Marksheet leh Certificate) leh mahni lawina Tualchhûng Kohhran Secretary lehkha ken tur a ni a. Interview tura kalna senso hi mahnia intum tûr a ni ang.

Sd/-Rev. A. Zohrânga,
Director,
Chakma Mission
Sd/-Upa B. Lalzârzova
Secretary,
Mission Comt. BCM, Bawngkawn

 

 

ADMISSION NOTICE 2018

ACADEMY OF INTEGRATED CHRISTIAN STUDIES (AICS)

1.Admission Requirements for the B.D. degree:

  1. a) A holder of Bachelor Degree from a recognized University.
  2. b) B. Th Degree holders in first class or second class in “B” grade under Senate of Serampore College shall be admitted into the third year of the degree programme.
  3. c) B.Th degree holders in the third class and second class in “B-” shall be admitted into the second year of the degree programme.
  4. d) A person who has passed the “Mature Candidates” entrance examination under the rules of the Senate of Serampore College.

2. Admission Requirements for the M.Div. degree:

  1. A holder of Bachelor Degree from a recognized University.
  2. B. Th Degree holders in first class or second class B grade under recognized institutions shall be admitted into the second year of the degree programme.
  3. B. Th Degree holders in third class or second class B- grade under recognized institutions shall be admitted into the first year of the degree programme.

3. Admission Requirements for the Diploma in Church Music:

  1. A holder of HSLC Certificate or its equivalent from recognized institutions.
  2. A candidate shall be able to produce a statement of experience in Church Music.

4. Admission Requirements for the M. Th. degree: The candidate should have passed the B.D examination of the Senate of Serampore College in Second Class with B- (52.5% and above) and obtained B Grade (57.5% and above) in the cluster in BD Studies, under which the branch of candidate’s choice is clustered. Or He/She should have passed the M.Th. qualifying papers at the required standard (B Grade) in the intended branch.

5. a) New Testament: The candidate should have passed in at least two Greek Exegetical papers at BD level (other than the preliminary and advanced courses BBN01 and BBN02) with a minimum of Second Class (57.5% and above).

b) History of Christianity: The candidates should have passed the BD examination in Second Class with B grade (57.5% and above) and obtained B (57.5% and above) in the Branch of History of Christianity.

6. Scholarship shall be given to M. Th candidates.

7. Important dates: Last date for submission of Application Forms: 30th March, 2018

8. Entrance Examinations-

  • Written Test: April 24, 2018
  • Interview : April 25&26, 2018

For further information Contact:
Vice Principal {Mob. 9436354485
Registrar {Mob. 9862541053

 

Sd/- Vice Principal/Registrar
Academy of Integrated Christian Studies (AICS)
Shekina Hill, MZU Road, Tanhril,Aizawl – Mizoram, 796 001

 

BCM CIRCULAR 1/2017

BCM Emblem hman chungchâng

BCM Central Committee August 25, 2017-a neih chuan BCM Emblem hman dân chungchâng a ngaihtuah a, a hman dân tûr leh a hman hun tûrte chiang zâwka la ruahman tum mêk a ni a. Tûn tumah erawh chuan Social media-a pâwlho emaw-in BCM Official ni lova Group Icon-a hman loh ni se, tiin a rêl a. Chuvângin hetianga Social Media Group Icon-a BCM Emblem hmangtu zawng zawngte leh Emblem dang siama BCM Emblem la lan teltîrtu zawng zawngte pawhin hmang tawh lo nghâl tûrin kan inhriattîr e.

Sawifiahna:
Emblem hi Mi mal, Pâwl, Ram leh Kohhrante aiawh tûra chhinchhiahna milem hi a ni. Pâwl hming putu, an thiltum leh an nihna târlang thei tûr chhinchhiahna a ni. An thupui (motto) a huam tel a, an thurin innghahna leh hawi lam tûr hriltu a ni.

BCM emblem chu January 1983 Executive Committee-in a pawm atangin hman a ni a. BCM chuan a hman dân tûr mumal taka siam a nei rih lova, mahse kohhran rawngbâwlna thil atân chauh hman tûr tih chu thil chiangsa a nih laiin Icon-a BCM Emblem hmanna Group thenkhatah BCM sawisêlna leh thu belhchhian dâwl lo post te a awm thîn a, hei hi thil inhmeh lo leh tha lo tak a ni.

Internet leh WhatsApp hmang tuten dân an bawh chhiat chuan a hremna chi hrang hrang a awm a. Hêngah hian BCM Emblem, group icon-a hmangtuten dân an bawhchhiat chuan hrem ve theih tho an ni. Emblem hman avânga hremna ni lovin an thu chhuah/thawn avânga hremna a ni a, BCM emblem awmna group a mi hrem a lo nih khan kohhran tân pawh a hming chhiat thlâk ve thei tho a, chuvângin hetiang thil laka invên hi a him a ni.

Sd/- Rev.F.Rmdinmawia
General Secretary
Baptist Church of Mizora